MAZDA VISION COUPE

Światło jako tworzywo artystyczne: Nowa Ekspresja Witalności

Mazda VISION COUPE to opływowe czterodrzwiowe coupé, którego proporcje zgodne są ze „złotą regułą” klasycznego stylu – z kabiną odsuniętą ku tylnej części nadwozia. Cała sylwetka sugeruje siłę impetu pchającego bryłę samochodu naprzód. W budowaniu takiej ekspresji projektanci VISION COUPE skupiają się na prostej formie, sprowadzonej wyłącznie do tego, co niezbędne, by w czystej postaci wyrażać estetykę „mniej daje więcej”.

Naczelną koncepcją designu KODO jest nasycanie nadwozia samochodu życiem, ale zdolność form do przekazywania poczucia witalności można osiągać różnymi sposobami, np. wykorzystując światło.
Ukazywanie piękna zjawisk naturalnych poprzez misterne, migotliwe wzory świetlne jest praktyką artystyczną właściwą tylko sztuce Japonii. Zmienna, ulotna gra świateł i cieni potrafi przekazać bardzo wiele z dramatu życia, a właśnie Japończycy są jak nikt inny wyczuleni na takie delikatne przemiany wizualne.

W profilu bocznym tego modelu zawarte są zarówno wzajemne dynamiczne relacje światła i cienia, jak i koncepcja „piękna pustej przestrzeni”. Odbicie światła płynie po połaciach karoserii wraz z jej rzeczywistym ruchem, tworząc w efekcie wrażenie pojazdu, który naprawdę żyje. Światło pełznące po pięknej bryle, dopracowanej do perfekcji podczas dwóch lat ręcznej pracy rzemieślników z działu designu Mazdy, podnosi nadwozie tego samochodu do poziomu sztuki.